Formele de inlocuire a pasivului (Passiversatzformen)

1.     Ce trebuie sa se stie despre formele de inlocuire a pasivului

In propozitiile pasive, agentul - persoana care actioneaza, nu este importanta si de obicei nu se foloseste. Pentru a evita o insirare de propozitii pasive, se pot folosi forme inlocuitoare. Cu toate ca la propozitiile de inlocuire, este vorba de propozitii active, ele dau informatii despre persoanele care actioneaza.

2.     Formele de inlocuire

.        Pronume impersonale

Cea mai usoara forma de a rescrie pasivul si a nu numi persoana care actioneaza, este folosirea pronumelor impersonale ca "man" si "jemand" / cineva. (nu se claseaza la formele clasice ale formelor de inlocuire a pasivului)

 

Pozitia 1

Verb auxiliar

Partea de mijloc

Participiul II

 

Propozitie activa

Hermann

Hermann

putzt

curata

gerade die Schuhe.

acum pantofii

 

Maria

Maria

kocht

gateste

die Suppe.

supa

 

 

Pasiv

Die Schuhe

Pantofii

werden

se

gerade

acum

geputzt.

curata

Die Suppe

Supa

wird

se

 

gekocht.

gateste.

 

man

Man

Se

putzt

curata

gerade die Schuhe.

acum pantofii

 

Jemand

Cineva

kocht

gateste

die Suppe.

supa

 

*unele traduceri nu sunt facute corect in formularea propozitiei, ci doar pentru a fi de ajutor la intelesul formarii ei in limba germana.

.        Sich lassen / a se lasa + infinitiv

Aceasta forma este o rescriere a pasivului cu aspectul modal de la "können" / a putea:

 

Pozitia 1

Verb

Partea de mijloc

Verb

Verb auxiliar

 

Propozitie activa

Hercules

Hercules

kann

poate

das Tor nicht

poarta nu

öffnen.

sa deschida

 

Die Männer

Barbatii

können

pot

den Tisch nicht

masa nu

bewegen.

sa miste

 

 

Pasiv

Das Tor

Poarta

kann

poate

nicht

nu

geöffnet

deschisa

werden.

sa fie

Der Tisch

Masa

kann

poate

nicht

nu

bewegt

miscata

werden.

sa fie

 

s. lassen + infinitiv

Das Tor

Poarta

lässt

se lasa

sich nicht

nu

öffnen.

deschisa

 

Der Tisch

Masa

lässt

se lasa

sich nicht

nu

bewegen.

miscata

 

*unele traduceri nu sunt facute corect in formularea propozitiei, ci doar pentru a fi de ajutor la intelesul formarii ei in limba germana.

.        Sein / a fi + terminatie de adjectiv cu -bar si -lich

Si aceasta forma este o rescriere a pasivului cu aspectul modal de la "können" / a putea:

 

Pozitia 1

Verb

Partea de mijloc

Verb

Verb auxiliar

 

Propozitie activa

Die Arbeiter

Muncitorii

können

pot

die Aufgabe nicht

problema nu

lösen.

sa rezolve

 

Der Schüler

Elevul

kann

poate

sehr schön

foarte frumos

schreiben.

sa scrie

 

 

Pasiv

Die Aufgabe

Problema

kann

poate

nicht

nu

gelöst

rezolvata

werden.

sa fie

Die Schrift

Scrisul

kann

poate

sehr gut

foarte bine

gelesen

citit

werden.

sa fie

 

s. lassen + infinitiv

Die Aufgabe

Problema

lässt

se lasa

sich nicht

nu

lösen.

rezolvata

 

Die Schrift

Scrisul

lässt

se lasa

sich sehr gut

foarte bine

lesen.

citit

 

 

Sein + adjectiv

Die Aufgabe

Problema

ist

este

nicht lösbar

nu rezolvabila.

 

 

Die Schrift

Scrisul

ist

este

gut leserlich.

bine citibila

 

 

*unele traduceri nu sunt facute corect in formularea propozitiei, ci doar pentru a fi de ajutor la intelesul formarii ei in limba germana.

.        Sein + zu + infinitiv

Aceasta forma este o rescriere a pasivului cu aspectul modal de la "können " / a putea sau "müssen" / a trebui la fel ca si nicht können / a nu putea, nicht müssen / a nu trebui, nicht wollen / a nu vrea und nicht dürfen / a nu avea voie.

 

Pozitia 1

Verb

Partea de mijloc

Verb

Propozitia activa

Gustav

Gustav

will

vrea

das Auto nicht

masina nu

verkaufen.

sa vanda

Sie

Dvs.

müssen

trebuie

die Rechnung sofort

factura urgent

bezahlen.

sa platiti

Sein + zu + infinitiv

Das Auto

Masina

ist

este

nicht

nu

zu verkaufen.

de vanzare.

Die Rechnung

Factura

ist

este

sofort

urgent

zu bezahlen.

de platit

*unele traduceri nu sunt facute corect in formularea propozitiei, ci doar pentru a fi de ajutor la intelesul formarii ei in limba germana.

.        Grupul- bekommen + participiul II

Aceasta forma se foloseste adesea in limbajul uzual. Ea poate fi formata doar cu verbe care au un complement dativ si acuzativ.

 

Pozitia 1

Verb

Partea de mijloc

verb

Propozitia activa

Die Tante

Matusa

schenkt

daruieste

dem Kind 100 Euro.

copilului 100 euro.

 

Der Lehrer

Profesorul

erklärt

explica

den Schülern die Grammatik.

elevilor gramatica

 

Propozitia pasiva

Dem Kind

Copilului

werden

i se

100 Euro

100 euro

geschenkt.

daruiesc

Den Schülern

Elevilor

wird

li se

das Passiv

pasivul

erklärt.

explica

Bekommen + infinitiv

Das Kind

Copilul

kriegt

capata

100 Euro

100 euro

geschenkt.

daruit

Die Schüler

Elevii

bekommen

primesc

das Passiv

pasivul

erklärt.

explicat

*unele traduceri nu sunt facute corect in formularea propozitiei, ci doar pentru a fi de ajutor la intelesul formarii ei in limba germana.